Menu

O mnie

vesuvio_a

KONTAKT

Jeśli chcielibyście podzielić się wiadomością,
piszcie, proszę, na adres lukasz@isladelsol.pl

Odpiszę… o ile nie będę akurat w podróży.

mongolia_a

Łukasz Wierzbicki

◊ ◊ ◊

O MNIE

w-nalewce krynica 1977

Sarnik Baltazar Jonasz

Z bębnem i ślimakiem (fot. Katarzyna Drejling) Łukasz i Jeremi (fot. Katarzyna Drejling)

swierszczyk

◊ ◊ ◊

NOTKA BIOGRAFICZNA

Łukasz Wierzbicki, urodzony w 1974 roku w Poznaniu autor książek podróżniczych i historycznych dla dzieci, miłośnik bliskich i dalekich podróży, kolekcjoner płyt i książek.
Mieszka w Borówcu pod Poznaniem z żoną i synami Jonaszem i Jeremim.

Jak sam wspomina, swoją pierwszą książkę stworzył w wieku sześciu lat. Wziął szesnastokartkowy zeszyt w kratkę i wypełnił go serią obrazków. Była to książka historyczna. Roiło się w niej od rycerzy, którzy nieustannie z sobą walczyli.

Niestety z upływem czasu coraz mniej miał czasu na realizowanie swojej pasji. Poszedł do szkoły, potem do liceum, a następnie na studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W końcu zmęczony pisaniem pracy magisterskiej postanowił wrócić do marzeń z dzieciństwa i zapragnął stworzyć „prawdziwą” książkę. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka o Kazimierzu Nowaku, niezwykłym i kompletnie zapomnianym podróżniku, udał się do biblioteki by odszukać przedwojenne reportaże z Afryki. Przepisał je i zredagował.  Powstały w ten sposób zbiór zatytułowany Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Ryszard Kapuściński określił jako „jedną z ważniejszych pozycji polskiej literatury podróżniczej”.

W 2008 roku zadebiutował jako autor. Jego Afryka Kazika to wersja przygód Kazimierza Nowaka przeznaczona dla dzieci. Powieść inspiruje do rozmyślań o dalekich krajach, podróżowaniu oraz traktowaniu ludzi i świata. Została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Opublikowaną rok później powieść Dziadek i niedźwiadek poświęcił losom niedźwiedzia Wojtka i jego kompanom z Armii Andersa. Pracę nad nią wspierał osobiście profesor Wojciech Narębski, żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

Afryka Kazika oraz Dziadek i niedźwiadek zostały wpisane na listę lektur szkolnych dla klas I-III szkół podstawowych.

Powieść przygodową Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, osnuł na średniowiecznych relacjach z podróży Benedykta Polaka do Imperium Mongolskiego. Dalsze losy bohaterów tej historii opisał w bajce Wróżby dla Kuźmy.

Zredagował i opracował archiwalne pamiętniki Haliny Korolec-Bujakowskiej z podróży motocyklowej do Chin. Wydał je w książce Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936. Wyprawę tę opisał także w powieści przygodowej dla dzieci zatytułowanej Machiną przez Chiny.

W zbiorze Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści podjął się próby rekonstrukcji mitologii słowiańskiej.

W powieści przygodowej Ocean to pikuś opowiedział o transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby.

Założył wydawnictwo „Pogotowie Kazikowe„, w którym wydaje własne książki. Oprócz cieszących się ogromną popularnością spotkań autorskich, które również firmuje tą nazwą, od lat prowadzi Warsztaty Słowa, na których dzieli się z dziećmi i młodzieżą swoimi doświadczeniami w opowiadaniu historii.

Po drodze był radiowcem, bankowcem (!), menadżerem imprez kulturalnych oraz felietonistą.
Współpracuje z Magazynem Kontynenty.
Jest współzałożycielem Fundacji im. Kazimierza Nowaka.
Jest ambasadorem projektu Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka oraz oficjalnym ambasadorem Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments