Menu
Aktualności

KRÓTKA HISTORIA POSTĘPU

   Myśliwi, którzy nauczyli się zabijać dwa mamuty zamiast jednego, dokonali postępu. Ci, którzy wpadli na pomysł, by zagnać stado na krawędź urwiska i uśmiercić dwieście sztuk naraz, posunęli się za daleko. Żyli na wysokim poziomie… przez chwilę. Potem nastał głód.

RONALD WRIGHT

Jak i dlaczego cywilizacje rozkwitały?
Jak i dlaczego upadały?
Czym są pułapki postępu?
Czy unikniemy ich w przyszłości?

Krótka historia postępu poświęcona jest historii ludzkości, upadkom minionych cywilizacji oraz kondycji świata w XXI wieku. Książka zdobyła nagrodę Libris w kategorii „literatura faktu” i zainspirowała film dokumentalny Martina Scorsese z 2011 roku zatytułowany Pułapki rozwoju (Surviving Progress). Wydanie polskie zawiera wprowadzenie autora uaktualnione w 2021 roku.

FRAGMENTY RECENZJI

To książka (…) pisana bardzo przystępnym językiem, a sam temat, jaki porusza Wright, wydaje mi się być bardzo ciekawy. Osobiście jako osoba, która rzadko sięga po książki z tego gatunku, bardzo przyjemnie spędziłam czas czytając ją oraz nauczyłam się wielu ciekawych rzeczy.
szkolnyklubrecenzenta.pl

„Krótka historia postępu” Ronalda Wrighta realizuje tytułową zapowiedź na dwa sposoby. Po pierwsze, na 180 stronach głównego tekstu autor pomieścił rozważania podejmujące zasadnicze problemy naszego czasu – skrótowo, lecz bez uproszczeń. To o tyle istotne, że w dzisiejszych niecierpliwych czasach domagających się rzeczy do natychmiastowego spożycia, da się ta książka przeczytać w niedługim czasie, co zwiększa jej szanse dotarcia ze swoim przesłaniem do szerszego grona czytelników (…) Krótka jest ta historia na jeszcze jeden sposób: dzieje ludzkich cywilizacji, od ich pierwszych zapowiedzi do współczesnej postaci, to ledwie 10 tysięcy lat. (…) Jest obrazowe porównanie sytuujące kolejne części historii naszego globu na tarczy zegarowej. Człowiek ze swoją cywilizacją to kilka minut przed północą – nasza historia jest rzeczywiście krótka.
kulturaupodstaw.pl

Autor stara się (…) odpowiedzieć na pytania, czy rzeczywiście każda ludzka cywilizacja musi upaść i czy i nasza cywilizacja wpisuje się w ten schemat? Fascynująca lektura dla tych wszystkich, którzy lubią dostrzegać i śledzić wielkie trendy w historii i ewolucji naszego gatunku.
crazynauka.pl

„Krótka historia postępu” zabierze Cię w niezwykłą podróż przez historię cywilizacji, które osiągały sukcesy, ale często padały ich ofiarą. Ronald Wright w swojej książce pokazuje, jak przez wieki ludzkość dążyła do postępu i zwiększała swoje możliwości rozwojowe, ale także, w jakie pułapki wpadała, starając się przeć do przodu bez zastanowienia. Odwieczna chęć poprawy własnego życia i rzeczywistości nierzadko pchała ludzi na skraj przepaści, a historia cywilizacji jest znaczona tragediami, do jakich to pragnienie doprowadziło. Słynny kanadyjski autor (…) przypomina i wyciąga na światło dzienne wiele wydarzeń, o których dziś wolimy nie pamiętać, mogących stanowić przestrogę dla obecnego pokolenia, wciąż goniącego za postępem bez względu na koszty. 
taniaksiazka.pl

Bardzo wszechstronna i wielowątkowa książka. Świetnie opisuje jakie czynniki przyczyniły się do upadku różnych cywilizacji zaczynając od czasów prehistorycznych i początków ludzkości. Autor analizując „czarne skrzynki” przygląda się wnikliwie zarówno czynnikom środowiskowym, ekonomicznym, jak i geopolitycznym. Odniesienia do współczesnej, zglobalizowanej cywilizacji i konkluzja książki są tym bardziej ważne patrząc w jak czarnych barwach rysuje się przyszłość i jak przekroczyliśmy już granicę zużycia surowców.
lubimyczytac.pl

* * *
O KSIĄŻCE

„Kończąc pracę nad tłumaczeniem sięgam po stary wygnieciony bilet. Dwa lata temu brat zaprosił mnie na koncert Loreeny McKennitt. W którymś momencie, pomiędzy utworami, artystka zaczęła opowiadać o „pułapkach postępu” i książce Ronalda Wrighta zatytułowanej A Short History of Progress. Kilkutysięczna publiczność słuchała muzyki, a ja zastanawiałem się, cóż to musi być za książka, że Loreena postanowiła polecać ją na swoim koncercie. Kupiłem A Short History of Progress, przeczytałem i zrozumiałem. To książka z gatunku tych, które powinny znaleźć się w każdym domu, w każdej bibliotece, na każdym biurku. Fakt, że mogłem przetłumaczyć i wydać Krótką historię postępu w Polsce to dla mnie źródło ogromnej radości, ale też i wielki honor.”

Łukasz Wierzbicki
1 czerwca 2021 roku

* * *

“I am thrilled that this new and updated version of A Short History of Progress is coming out in Poland. My warm thanks to Łukasz Wierzbicki for making this happen, and my greetings and good wishes to Polish readers. This is also the perfect occasion to thank Loreena McKennitt for her enthusiasm over many years, drawing readers to the book through her wonderful songs, and now, as Łukasz tells, for inspiring this new edition.”  

Ronald Wright
6 lipca 2021 roku

* * *

„Cywilizacje się rozwijają (Średniowiecze, Odrodzenie, rewolucja przemysłowa, rewolucja informatyczna – wszyscy to znamy), ale potrafią się też zwijać, niekiedy z hukiem. Zanim znajdziemy się na krawędzi, skąd nie ma już odwrotu, warto wiedzieć, dlaczego tam doszliśmy. Krótka historia postępu może być świetnym przewodnikiem po tej drodze. Czasu jest coraz mniej, więc – do lektury!”

dr Marcin Ryszkiewicz (Polska Akademia Nauk)

* * *

TYTUŁ ORYGINALNY: A Short History of Progress
TŁUMACZENIE: Łukasz Wierzbicki
KONSULTACJA NAUKOWA: dr Marcin Ryszkiewicz

SPIS TREŚCI:

PRZEDMOWA (2021)

I           PYTANIA GAUGUINA
II          WIELKI EKSPERYMENT
III         RAJ GŁUPCÓW
IV         SCHEMATY PIRAMID
V          BUNT NARZĘDZI

Zdjęcie na okładce, Rapa Nui © Marek Fiedler i Marek Oliwier Fiedler
Zdjęcie na okładce, Samopsza © Magdalena Kozłowska
Zdjęcie na wyklejce, Tikal © Łukasz Wierzbicki

Projekt okładki: Łukasz Wierzbicki, Marcin Dolata
Redakcja i korekta: Katarzyna Szach-Bolaczek, Makijaż Tekstu
Skład: Marcin Dolata

Ilość stron: 275
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: twarda

WYDAWCA: Pogotowie Kazikowe

ISBN 978-83-960518-2-0

Published by arrangement with Canongate Books Ltd, 14 High Street, Edinburgh EH1 1TE

Ronald Wright (fot. Deborah Campbell)

RONALD WRIGHT,
ur. w 1948 r. w Anglii; mieszka w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Studiował archeologię oraz antropologię na uniwersytetach w Cambridge i Calgary. Jest autorem wielu książek beletrystycznych, historycznych, podróżniczych oraz esejów. Jego pierwsza powieść Romans naukowy (A Scientific Romance) zdobyła nagrodę Davida Highama i została wybrana książką roku przez New York Times, Sunday Times, Mail on Sunday oraz Globe & Mail. W bestselerowej książce Stolen Continents opowiedział historię obu Ameryk od czasów Kolumba. Jego książki zostały przetłumaczone na osiemnaście języków i ukazały się w ponad czterdziestu krajach.

Spędził wiele lat na podróżach po Meksyku i Ameryce Południowej, Afryce oraz wyspach Pacyfiku. W swojej pracy skupia się na relacjach między przeszłością a teraźniejszością, ludźmi a władzą, innymi kulturami a Zachodem.

Krótka historia postępu poświęcona jest historii ludzkości, upadkom minionych cywilizacji oraz kondycji świata w XXI wieku. Książka zdobyła nagrodę Libris w kategorii „literatura faktu” i zainspirowała film dokumentalny Martina Scorsese z 2011 roku zatytułowany Pułapki rozwoju (Surviving Progress). Wydanie polskie zawiera wprowadzenie autora uaktualnione w 2021 roku.

ronaldwright.com

Ważna i dobra wiadomość!
Kolejna książka Ronalda Wrighta zatytułowana Czym jest Ameryka? ukaże się w 2022 roku.
Szczegóły niebawem…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments