Menu
Aktualności

KRÓTKA HISTORIA POSTĘPU

   Myśliwi, którzy nauczyli się zabijać dwa mamuty zamiast jednego, dokonali postępu. Ci, którzy wpadli na pomysł, by zagnać stado na krawędź urwiska i uśmiercić dwieście sztuk naraz, posunęli się za daleko. Żyli na wysokim poziomie… przez chwilę. Potem nastał głód.

RONALD WRIGHT

PREMIERA: 1 września 2021 roku

„Kończąc pracę nad tłumaczeniem sięgam po stary wygnieciony bilet. Dwa lata temu brat zaprosił mnie na koncert Loreeny McKennitt. W którymś momencie, pomiędzy utworami, artystka zaczęła opowiadać o „pułapkach postępu” i książce Ronalda Wrighta zatytułowanej A Short History of Progress. Kilkutysięczna publiczność słuchała muzyki, a ja zastanawiałem się, cóż to musi być za książka, że Loreena postanowiła polecać ją na swoim koncercie. Kupiłem A Short History of Progress, przeczytałem i zrozumiałem. To książka z gatunku tych, które powinny znaleźć się w każdym domu, w każdej bibliotece, na każdym biurku. Fakt, że mogłem przetłumaczyć i wydać Krótką historię postępu w Polsce to dla mnie źródło ogromnej radości, ale też i wielki honor.”

Łukasz Wierzbicki
1 czerwca 2021 roku

* * *

“I am thrilled that this new and updated version of A Short History of Progress is coming out in Poland. My warm thanks to Łukasz Wierzbicki for making this happen, and my greetings and good wishes to Polish readers. This is also the perfect occasion to thank Loreena McKennitt for her enthusiasm over many years, drawing readers to the book through her wonderful songs, and now, as Łukasz tells, for inspiring this new edition.”  

Ronald Wright
6 lipca 2021 roku

* * *

„Cywilizacje się rozwijają (Średniowiecze, Odrodzenie, rewolucja przemysłowa, rewolucja informatyczna – wszyscy to znamy), ale potrafią się też zwijać, niekiedy z hukiem. Zanim znajdziemy się na krawędzi, skąd nie ma już odwrotu, warto wiedzieć, dlaczego tam doszliśmy. Krótka historia postępu może być świetnym przewodnikiem po tej drodze. Czasu jest coraz mniej, więc – do lektury!”

dr Marcin Ryszkiewicz (Polska Akademia Nauk)

* * *

TYTUŁ ORYGINALNY: A Short History of Progress
TŁUMACZENIE: Łukasz Wierzbicki
KONSULTACJA NAUKOWA: dr Marcin Ryszkiewicz

SPIS TREŚCI:

PRZEDMOWA (2021)

I           PYTANIA GAUGUINA
II          WIELKI EKSPERYMENT
III         RAJ GŁUPCÓW
IV         SCHEMATY PIRAMID
V          BUNT NARZĘDZI

Zdjęcie na okładce, Rapa Nui © Marek Fiedler i Marek Oliwier Fiedler
Zdjęcie na okładce, Samopsza © Magdalena Kozłowska
Zdjęcie na wyklejce, Tikal © Łukasz Wierzbicki

Projekt okładki: Łukasz Wierzbicki, Marcin Dolata
Redakcja i korekta: Katarzyna Szach-Bolaczek, Makijaż Tekstu
Skład: Marcin Dolata

Ilość stron: 275
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: twarda

WYDAWCA: Pogotowie Kazikowe

ISBN 978-83-960518-2-0

Published by arrangement with Canongate Books Ltd, 14 High Street, Edinburgh EH1 1TE

Ronald Wright (fot. Deborah Campbell)

RONALD WRIGHT,
ur. w 1948 r. w Anglii; mieszka w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Studiował archeologię oraz antropologię na uniwersytetach w Cambridge i Calgary. Jest autorem wielu książek beletrystycznych, historycznych, podróżniczych oraz esejów. Jego pierwsza powieść Romans naukowy (A Scientific Romance) zdobyła nagrodę Davida Highama i została wybrana książką roku przez New York Times, Sunday Times, Mail on Sunday oraz Globe & Mail. W bestselerowej książce Stolen Continents opowiedział historię obu Ameryk od czasów Kolumba. Jego książki zostały przetłumaczone na osiemnaście języków i ukazały się w ponad czterdziestu krajach.

Spędził wiele lat na podróżach po Meksyku i Ameryce Południowej, Afryce oraz wyspach Pacyfiku. W swojej pracy skupia się na relacjach między przeszłością a teraźniejszością, ludźmi a władzą, innymi kulturami a Zachodem.

Krótka historia postępu poświęcona jest historii ludzkości, upadkom minionych cywilizacji oraz kondycji świata w XXI wieku. Książka zdobyła nagrodę Libris w kategorii „literatura faktu” i zainspirowała film dokumentalny Martina Scorsese z 2011 roku zatytułowany Pułapki rozwoju (Surviving Progress). Wydanie polskie zawiera wprowadzenie autora uaktualnione w 2021 roku.

ronaldwright.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments