Historia jest najlepszym przewodnikiem, jaki mamy,
by odnaleźć drogę w tej szalonej gonitwie bieżących wydarzeń.
Ronald Wright kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzedniej książce zatytułowanej Krótka historia postępu. Skupia się na Stanach Zjednoczonych i zgłębia jeden z najstarszych amerykańskich mitów – nieskończone pogranicze – oraz jego wpływ na kształtowanie współczesnego świata.
Książkę w formacie epub i mobi można kupić między innymi tutaj: IBUK.PL
SPIS TREŚCI:
Przedmowa
I. Nowy światowy porządek
II. Łupy, siła robocza i ziemia
III. Pełne miast i gęsto zaludnione
IV. Gdy religia i ekonomia idą ręka w rękę
V. Białe dzikusy
VI. Oczywiste przeznaczenie
VII. Pewien rodzaj imperium
VIII. Wichry strachu
IX. Najlepsza nadzieja dla świata
Tytuł oryginału: WHAT IS AMERICA?
Tłumaczenie: Łukasz Wierzbicki
Redakcja: Anna Popis-Witkowska
Korekta: Katarzyna Szach-Bolaczek, Makijaż Tekstu
Skład: Anna Dyker
Projekt okładki: Łukasz Wierzbicki i Marcin Dolata
Posłowie: Maciej Piwowarczuk
Muzyka: Pedro Vadhar
Dystrybucja: Media Rodzina
Format 14 x 21 cm
Ilość stron: 512
Oprawa twarda
ISBN 978-83-967881-7-7
W książce tej staram się pojąć rozkwit Stanów Zjednoczonych począwszy od niewielkiej kolonii, a skończywszy na światowym mocarstwie. (…) Amerykański sen o przekraczaniu coraz to nowych granic i niczym nieposkromionej obfitości uwiódł cały świat. Czar ten odniósł swój największy triumf akurat w momencie, w którym wyeksploatował do cna Ziemię i rozbudził apetyty, których nikt nie jest w stanie zaspokoić.
Ronald Wright
OPINIE O „WHAT IS AMERICA?”
Prowokująca, dobrze uargumentowana i stawiająca ważne pytania.
(The Globe and Mail)
Powiew świeżego powietrza, który przewietrzy naszą perfumowaną historię.
(Paul Patterson, amazon.com)
Wright przedstawia w niezwykle przejrzysty sposób przystępne i pouczające spojrzenie na historię Ameryki, zarówno polityczną, religijną, jak i kulturową. (…) Tekst jest tak czytelny, dobrze napisany i udokumentowany, że praktycznie co drugie zdanie nadaje się do cytowania.
(goodreads.com)
Wciągająca, wysoce tendencyjna opowieść o tym, gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy.
(kirkusreviews.com)
Doskonała książka. Chwilami liberalne podejście autora zabarwia treść emocjonalnie, wszystkie jednak opinie znajdują swoje oparcie w faktach i tu książce nic zarzucić nie można. Najbardziej zafascynowały mnie opisy Ameryki sprzed czasów Dzikiego Zachodu, o tym jak żyły rdzenne cywilizowane plemiona zanim zostały wygnane lub wymarły z powodu zarazy. Każdy, kto chciałby wiedzieć o Ameryce cokolwiek więcej, niż można zobaczyć w westernach, powinien przeczytać.
(thriftbooks.com)
* * *
PRZEDMOWA
(fragment)
Kim więc jest Amerykanin, ten nowy człowiek?
— Hector St. John de Crèvecoeur, ok. 1776
Dokąd zmierzasz, Ameryko, w swoim lśniącym samochodzie nocą?
—Jack Kerouac, 1957
OSTATNI ROZDZIAŁ KRÓTKIEJ HISTORII POSTĘPU, mojej poprzedniej książki, opowiadającej o zmaganiach ludzkiej natury z przyrodą, nasunął mi myśl przewodnią niniejszej: że Nowy Świat ukształtował naszą współczesność, po czym, jak się zdaje, zaczął sprowadzać nas na manowce. Czym jest Ameryka? to książka, w której nade wszystko staram się pojąć rozkwit Stanów Zjednoczonych i ich drogę od niewielkiej kolonii do światowego mocarstwa, rozważam jednak ten proces w szerszym, zaniedbanym dotychczas kontekście. Współczesna Ameryka – i ogólnie nasza cywilizacja – stanowią zwieńczenie pięćsetletniego okresu, który moglibyśmy nazwać Wiekiem Kolumbijskim. Dla Europy i krajów z nią powiązanych Ameryka stała się autentycznym eldorado, źródłem niewyobrażalnego bogactwa i rozkwitu. Naszą kulturę polityczną i ekonomiczną, a w szczególności jej północnoamerykańską odmianę, zbudowało myślenie typowe dla ogarniętych gorączką złota poszukiwaczy tego kruszcu: „jutro będę bogaty”. Amerykański sen o niczym nieposkromionej obfitości i przekraczaniu coraz to nowych granic uwiódł cały świat z komunistycznymi Chinami włącznie. Model ten odniósł swój największy triumf akurat w momencie, w którym Wiek Kolumbijski wszedł w fazę schyłkową, wcześniej zaś wyeksploatował do cna Ziemię i rozbudził apetyty, których nikt nie jest w stanie zaspokoić. Krótko mówiąc, przyszłość nie jest już tym, czym była wcześniej.
Czterdzieści lat temu , gdy Stanley Kubrick kręcił film 2001: Odyseja kosmiczna, z łatwością mogliśmy sobie wyobrazić, że na początku nowego tysiąclecia Amerykanie założą bazę na Księżycu i będą latać statkami załogowymi na Jowisza. Od wynalezienia pierwszego samolotu do pionierskich lotów kosmicznych minęło wszak raptem pięć dekad. A jednak w prawdziwym 2001 roku nie było ludzi na Księżycu (ostatni z nich stanął tam w roku 1972), starzejące się wahadłowce z hukiem spadały z nieba , najważniejszym zaś wydarzeniem roku – a być może stulecia – stała się nie podróż na inną planetę, ale uderzenie kierowanych przez fanatyków samolotów pasażerskich w drapacze chmur na Manhattanie .
*
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czym jest Ameryka?” mogłoby zająć całe życie, a jego rezultaty wypełniłyby niejedną bibliotekę. Wybitny modernista Lytton Strachey we wstępie do opublikowanej w 1918 roku książce Eminent Victorians oświadczył: „Historia epoki wiktoriańskiej nigdy nie zostanie spisana, albowiem zbyt wiele o niej wiemy” . Ten mądry badacz dobrze udokumentowanej przeszłości radził: „atakuj obiekt swoich dociekań w miejscach nieoczywistych, (…) oświetlaj znienacka jasnym szperaczem mroczne, niezbadane wcześniej zakamarki”. Postanowiłem zastosować się do tych wskazówek. Skoro już dziewięćdziesiąt lat temu mnogość dat stworzyła zator w badaniach historycznych, cóż mówić o czasach współczesnych.
Macie zatem przed sobą nietypową książkę, w której staram się dotrzeć do sedna sprawy, penetrując rejony bardzo od niego odległe. Więcej uwagi poświęcam szutrowym drogom Meksyku i Peru, plemieniu Pekotów, Pięciu Cywilizowanym Narodom, mormonom i Filipińczykom, mniej zaś ‒ szerokim autostradom, Ojcom założycielom Stanów Zjednoczonych, niewolnictwu i wojnie secesyjnej, którym to tematom poświęcono już tysiące książek.
14 listopada 2024 roku… jest!
W tym sezonie poświęcam więcej czasu i uwagi mniejszym szkołom. Miejscom, do których goście zaglądają…
Nagranie dla "Dzień dobry TVN" (fot. Dominik Szmajda) Miło raz na jakiś czas opowiedzieć o…
Ostatnio podczas rodzinnych wyjazdów mniej robimy zdjęć nas samych, mamy za to nową zabawę. Więcej…
W szkole w Bytyniu (grudzień 2024 roku) BOŻE NARODZENIE (fragment książki Dziadek i niedźwiadek) –…
Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Doby w Iwięcinie Nowy rok szkolny, nowy sezon, nowe książki, nowe…
Do rąk dzieci w Ukrainie trafia w tych dniach nowość: Afryka Kazika przepięknie wydana przez…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Więcej informacji
Zobacz komentarze
Kiedy można się spodziewać dokładnej daty premiery ?