„Wyspa Skarbów” była autorską audycją muzyczną prezentowaną na żywo w nieistniejącym już radio FAN w czwartkowe wieczory pomiędzy 22:05, a północą. Od października 1999 roku do października 2000 roku jako kapitan okrętu żeglującego po wodach całego świata w poszukiwaniu pięknej muzyki miałem zaszczyt poprowadzić 45 niezapomnianych ekspedycji…
Kurs pośród raf wyznaczały nam dwa kompasy. Pierwszy wskazywał przygodę. Drugi ukryte w muzyce uczucia.
Czas wypraw na połów muzycznych skarbów minął… Czy odnaleźliśmy najpiękniejszą muzykę świata? Oczywiście nie, ale jak to zazwyczaj podczas poszukiwania skarbów bywa, nie cel był najważniejszy, ale to, co nas po drodze spotkało…
Członkowie załogi: Marta Trybura, Gosia Wicenciak, Bartek Błęcki, Sebastian Kończak, Kuba Pałczyński, Jarek Sobierajewicz.
Krzysztof Sagan pisał w swym wspomnieniu o Radiu FAN 100,2 na portalu Radio Polska:
„Audycje autorskie od poniedziałku do czwartku w godzinach 22:00-24:00 – w każdy dzień była inna, najciekawszą z nich była „Wyspa Skarbów” prowadzona przez Łukasza Wierzbickiego. Była to audycja, w której emitowane były mało znane, ale bardzo melodyjne nagrania. Żadnego z usłyszanych w tej audycji utworów nie usłyszałem dotychczas w jakiejkolwiek innej stacji radiowej w Polsce.”
Wśród artystów, którzy zagościli w eterze podczas Wyspy Skarbów wymienić trzeba grupę Cielo Y Tierra z Meksyku, Geoffreya Oryemę z Ugandy, braci Neville z Nowego Orleanu, Krosfyah, Patsy Geremy i całą resztę barwnego karaibskiego towarzystwa, Rene Dupere i jego Cirque Du Soleil, Robbiego Robertsona i jego indiańskie projekty, Johnny’ego Clegga z Afryki Południowej, Dougiego MacLeana ze Szkocji, Rubena Bladesa z Panamy, Yungchen Lhamo z Tybetu… nie sposób wymienić wszystkich. A gdy muzyczny korowód przedefilował już plażą, zbliżała się północ, tradycyjny czas pożegnań, morska bryza unosiła w dal tajemnicze dźwięki fortepianu…
W październiku 2000 roku Wyspa Skarbów opustoszała.
Dziś jest wyspą bezludną…
W latach 2010-2015 kilkakrotnie miałem wielką przyjemność gościć w audycji Dźwiękowy Atlas prowadzonej przez Marcina Piosika w nieistniejącym już Radiu Merkury. Za każdym razem były to smakowite niezapomniane podróże…
28 kwietnia 2015 roku zaprezentowaliśmy Słuchaczom rozmowę z moim przyjacielem Pedro Vadharem z Meksyku, założycielem grupy Cielo y Tierra, człowiekiem o ogromnej wyobraźni i wielkim sercu.
Nigdy, nawet przez chwilę, nie wątpiłem w to, co robię. Jestem szczęśliwy, bo mogę tworzyć. Po prostu. To moja misja, mój cel, spełnienie. Tworzę. Dzięki temu wiem, że wciąż żyję…
Poszukajcie jego muzyki, posłuchajcie, życzę wielu wrażeń!